http://www.duma.bg/node/139068

Над 70 къщи вече са отдадени за ползване без наем

Ася Гардели

13. Януари 2017 , брой: 9   910   0

Снимка

Ирена Ненчева, живее и работи в Бургас. Завършила е актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ. Актриса е в Държавен куклен театър, Бургас. Родена е в ловешкото  село Летница, където е и отраснала до десетгодишна възраст. Казва, че за нея рецептата за щастието е живот на село, където минава 80% от времето й.  Създател е на сайт „Без наем“, чрез който се отдават имоти, къщи и апартаменти безплатно срещу стопанисване.


„Има място, където хората да публикуват обяви от такъв тип „нестандартно ползване на имоти““

 

Интернет страницата „Без наем“ е ориентирана към всички, които искат да живеят в къща на село. Особеното обаче е, че в сайта се предлагат имоти за ползване без никакъв месечен наем. Идеята за създаването му е на Ирена Ненчева, която я развива заедно със съмишленици и привърженици на организацията. Засега всички работят на доброволни начала и без никакво финансиране. Всеки по-голям град има координатор, който провежда срещи веднъж месечно, на които се осъществяват контакти между наемателите и собствениците на имоти и къщи. В момента се отдават без наем над 170 имота в цялата страна.

– Госпожо Ненчева, Как ви хрумна идеята за сайта и откъде го финансирате?
– Търсех да си закупя къща и обикаляйки едно село, гледах колко къщи стоят заключени и буренясали и ми хрумна да потърся някой от собствениците и да предложа да живея в тяхната къща. Бях с една приятелка и разсъждавах на глас. Моята приятелка се учуди и не ми повярва. Тогава размислих какво е станало с нас, хората. Защо някой да не допусне друг да живее в пустеещата му къща? Това е една практична идея, полезна и за собствениците на имоти, и за наемателите. Е, поисках да видя колко са недоверчивите хора и още същата вечер създадох група във фейсбук. Тя обаче беше тайна и исках членовете в нея да имат препоръки. Набрах около 2500 човека за година, но не се получи нищо. Това не бяха търсещи хора или отдаващи имоти хора, те бяха само привърженици на идеята ми. Така този механичен сбор на затворената група не проработи. Преди година и половина изтрих тази група във фейсбук и създадох нова, отворена, която работи добре. Сайтът „Без наем“ се появи по необходимост, след като видях, че много хора искат да се възползват от инициативата. А тя се роди като доброволна от моя страна и такава продължава да е. Всичко досега е плод на доброволни усилия, не само мои, но и на други хора, които ми помагат. Нямаме никакво финансиране. Стартирах групата във фейсбук, където хората публикуват своите обяви. Когато обаче те станаха много и съхраняването и визуалността им стана по-трудна, се обърнах към членовете на групата с молба да създадем сайт. Така преди половин година направихме сайта „Без Наем“.

– Колко са къщите, които са отдадени до момента без наем?
– Данните, които имам, са за 78 имота. Досега двама са се отказали, но доколкото знам, по лични причини. Всяко нещо си носи и плюсовете, и минусите. Но това е една много практична възможност. Има много празни, пустеещи къщи, защо да не се намерят хора, които да живеят там. Всеки един случай обаче е частен – в какво състояние е къщата, за колко години да се отдаде и т.н. Имаше два случая, в които не бяха доволни и двете страни и аз се бях превърнала в буфер помежду им. Собственичката на къщата беше писала недоволна на страницата във фейсбук, а наемателката пък ми се оплакваше на „лични съобщения“. Така разбрах, че ние не трябва да налагаме вмешателство и да сме съдници на хората.

– Какво съветвате хората?
– Да сключват договор, който е същият като този за отдаване на имот под наем. Сумата е символична – един-два лева на месец. По този начин все пак и двете страни са до известна степен защитени. Конкретни проблеми няма, но около една идея винаги възникват някакви – как да се сключват договорите, откога, за колко време, какво да предвидят и т.н. За всичко умуваме с хората от групата и следим случващото се. Ценното е, че има място, където хората да публикуват обяви от такъв тип „нестандартно ползване на имоти“. Изключително много хора ми пишат на „лични съобщения“ с най-различни молби. Има такива, които си мислят, че имам списък с къщи из страната и мога да ги раздавам. Настояват да ходатайствам, но нямам такива възможности, защото не познавам хората, които отдават къщите си. Препращам всички към сайта, защото аз само координирам. Съветвам също и двете страни да събират повече информация за себе си. Колкото повече информация има за човека, който наема къщата, толкова по-добре. Ако и преди са били на квартира, добре е да се поискат препоръки от бившия хазяин, да се знае къде и от колко време работи наемателят. Добре е да се направи застраховка на имуществото. Но има и един друг момент. Ако пред вас стои симпатичен човек и вие му задавате всички въпроси – обидно е. Скоро един човек беше писал в групата, че иска да си даде къщата без договор, т.е. трябва само наемателят да му спечели сърцето и е готов да му я даде. Много е важен начинът, по който е написана обявата и за двете страни. Има някои изключително пестеливо написани, което предполага излишни разговори за нещо, което би могло да бъде спестено с една добре оформена обява. Разбира се, трябва да има повече снимков материал, но никога не можем да задължим хората да ги публикуват, защото има такива, които не са ходили с години до къщата си.

– Мислили ли сте да се заемете професионално с тази дейност?
-Да, засега интернет сайтът е напълно безплатен, а всички, които се занимаваме с организацията, сме доброволци. Но вече работата се разраства и не можем да обхванем всичко. Виждам, че по този сайт трябва да се работи отговорно и професионално. Все пак това е национална база информация и няма да може да се помага само на местно ниво по различните села и градове. От гледна точка за сигурността на данните мисля, че ще трябват хора, които да отговарят на телефонни обаждания, да създават профилите на обявите. А за да се ограничи изтичане на лични данни, ще трябва и адвокат. Имам идеи и за такива, които не искат да изнасят публично обявата си и чакат момента, в който личните им данни в сайта ще бъдат достъпни само за подбрани хора. Тогава ще се обръщат към нас да препоръчаме наематели, а ние пък ще имаме един набор от такива. Дейността на сайта е само посредническа. Имам идея в сайта да работи и чат, за да има пряк контакт с хората.

– Как се координирате с останалите инициатори в градовете?
– На всяко 21-о число от месеца в големите градове на определено място има срещи, но те не са все още толкова успешни. Не се събират много хора.

– Колко са членовете на групата вече?
– В момента групата наброява около 26 хиляди души, но беше къртовски труд. 680 са всички обяви досега, но има понякога и повторяемост между различните обяви.

– Какъв е профилът на хората, които искат да наемат „без наем“? Само от икономически подбуди ли си търсят къща, без да плащат наем?
– Преди време обърнах внимание, че в един момент имаше 72 търсения от семейства. Искат да отидат да живеят на село. Но това са хора обикновено широкоскроени. Има и странни, разбира се. Някаква жена, която е дала обява, че отдава къща безплатно, е получила обаждане с въпрос колко ще плаща за това, че някои ще живее в къщата й. Нямам опит и се уча в процес на работата. Друг ми се обади, искал преди години да даде къщата си на някой да се грижи и да я поддържа срещу заплащане. И сега се прокрадват такива обяви от време на време. Пъстрота има всякаква. Има няколко типа търсения, но в основата на всички е, че искат да живеят на село. Има такива с финансови затруднения, други не са сигурни, че искат да живеят на село и затова не купуват веднага къща, а искат първо да пробват дали ще им хареса и това им дава добра възможност, преди да си закупят своя къща. Има такива, които искат да живеят екологично и да си произвеждат био храна. В сайта има обяви за предлагани апартаменти и в големи градове. Различни са подбудите.

– Появяват ли се често хора, които искат да помагат?
– Разбира се. Всяка помощ ни е много ценна. Преди време получихме дарение от Асоциация за защита на детето – 10 хиляди плаката с информацията за нас. Доброволци ги разлепват и така инициативата стигна бързо до повече хора.
 

Facebook Comments